
Иновативни педагогически практики
„Иновативните педагогически практики – ключът към бъдещето на образованието!“

На 12 април 2025 г. в СУ „Неофит Бозвели“ се проведе открита педагогическа практика по Информационни технологии на тема „Киберсигурност“. Събитието бе част от поредица инициативи, насочени към повишаване на дигиталната култура сред учениците и изграждане на умения за безопасно поведение в онлайн пространството. Урокът беше подготвен и проведен от г-н Симеон Соколов, учител по Информатика и Информационни технологии, а колеги от Варна и областта имаха възможност да наблюдават на съвременен, интерактивен и ангажиращ учебен процес. Учениците демонстрираха не само задълбочени знания по темата, но и умения за критическо мислене, отговорност в дигитална среда и активно участие в дискусии.
Темата за киберсигурността беше представена в практически контекст, а акцентите в урока включваха:
- какво представлява киберсигурността и защо е необходима;
- реални примери за значими кибератаки в България и по света;
- основни дигитални заплахи като вируси, троянски коне, фишинг и кибертормоз;
- полезни съвети за защита на личните данни и сигурно поведение в интернет.
Специален акцент беше поставен върху кибертормоза, като учениците обсъждаха начини за разпознаване на онлайн агресия и добри практики за реакция и превенция. Представени бяха и институции и онлайн платформи, предлагащи подкрепа при подобни случаи.
Събитието бе първото в рамките на честванията по случай 70 години от създаването на ДИКПО – Варна (Департамент за информация, квалификация и продължаващо образование към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“). Сред официалните гости присъстваха проф. д-р Виолета Иванова Кюркчийска – директор на ДИКПО – Варна и г-жа Павлина Стоянова – старши експерт по информатика и информационни технологии в РУО – Варна.Те изразиха висока оценка за качеството на учебния процес, професионализма на преподавателя и ангажираността на учениците.
Важно е да се отбележи, че СУ „Неофит Бозвели“ е базово училище към ДИКПО – Варна и активно участва в подготовката на бъдещи учители по информатика и информационни технологии. Чрез провеждането на открити практики и иновативни уроци училището създава реални възможности за споделяне на опит и надграждане на педагогическите компетентности.
Откритата педагогическа практика завърши с интерактивен куиз и оживена дискусия, в която се включиха всички присъстващи. Урокът предизвика голям интерес и вдъхнови учениците да бъдат по-бдителни и отговорни дигитални граждани.
СУ „Неофит Бозвели“ продължава да бъде пример за иновативна и ангажирана образователна среда, в която се насърчава не само академичното израстване на учениците, но и тяхното развитие като съзнателни участници в съвременното дигитално общество.

На 19. 04. 2024 г. се проведе информационно изнесено събитие „Европейският парламент и предстоящите избори“. Реализира се по международния проект „UnsEU“, финансиран по програмата Еразъм+ и със съдействието на Сдружение ГЛОУ – България.
Откритият урок се проведе в СУ „Неофит Бозвели“ с участието на учениците от 11. А клас. Целта на събитието бе запознаване на участниците с начина, по който функционира Европейският парламент, как се избират и разпределят депутатите в съответните партии.
Фейсбук страница на проекта – https://www.facebook.com/unseu

Учениците от 2б клас под ръководството на своя класен ръководител, г – жа Пенка Колева, организираха пътешествие до Космоса по повод 12. април – Международния ден на авиацията и космонавтиката. Изработиха с много фантазия тематични макети и рисунки и научиха как на 12 април 1961 година Юрий Алексеевич Гагарин преодолява границата между Земята и Космоса. Запознаха се с полета на първия български космонавт Георги Иванов и отдадоха дължимото признание на Александър Александров.

На 21 и 22 март 2024 в часовете по “Биология и ЗО” в класовете 8а, 8б и 8в, се проведе открит урок на тема “Първа долекарска помощ”. Урокът беше проведен от госпожа Илияна Колева в партньорство с младежката доброволческа организация към БЧК Варна. В рамките на презентацията се показаха нагледно техники за овладяване на различни ситуации и оказване на нужната и навременна помощ. Учениците се включиха активно и взеха участие с голям интерес в организираните по темата занятия.

На 20.03.2024 г. в СУ „Неофит Бозвели“ бе проведена открита педагогическа практика от г-жа Миглена Сербезова, класен ръководител на IV в клас. В интерактивния урок за подготовка на НВО по Български език и литература на тема „Глагол“ учениците показаха високо ниво на езикови компетентности, творческо мислене и въображение пред своите гости, сред които г-жа Димитрина Въчкова – старши експерт „Обучение в начален етап“ в РУО-Варна, както и учители от Варна и областта.

На 16 март 2024 година в часовете по „Биология и ЗО“ в класовете 8а, 8б и 8в се проведе открит урок на тема „Кръвни групи, кръвопреливане и кръводаряване“. Урокът беше проведен от госпожа Илияна Колева и доктор Вероника Басенко от РЦТХ Варна. В рамките на презентацията се показа нагледно определяне на кръвна група и резус фактор и се разясни нуждата и ползите от кръводаряването. Учениците се включиха активно с въпроси и взеха участие с голям интерес в организираните по темата занятия. В тях се затвърдиха не само знанията за кръвта, но и мнението, че с малък жест може да се помогне на много хора.
„Дари КРЪВ, спаси ЖИВОТ!“

На 23.02.2024г. бе проведен първият от серията открити бинарни уроци, планирани в екипна работа между учители от прогимназиален и гимназиален етап на тема: “Проблеми и тенденции, свързани с демографската ситуация и рисковете за икономиката на Република България”. В иновативния урок бяха съчетани учебните предмети: математика, география и икономика и информационни технологии. Участие взеха учениците от Xa клас, с профил „Софтуерни и хардуерни науки“, които анализираха демографските проблеми и тенденции в България, използвайки и надграждайки придобитите в учебния процес умения за извличане и анализ на информация от графични изображения и за визуализация на данни, заедно с г-н Тодор Симеонов – учител по география и икономика, г-жа Краса Стефанова – старши учител по математика, г-жа Виолина Желязкова – учител по информационни технологии и г-н Симеон Соколов – учител по информационни технологии.
Влизайки в ролята на изследователи-демографи и демонстрирайки математически, дигитални, обществени и граждански компетентности, възпитаниците на СУ „Неофит Бозвели“ не само предложиха решение за справяне с конкретната учебна ситуация, но и направиха свои прогнози за развитието на демографската ситуация в страната и отражението й върху икономиката на Република България.