За сградата

Строителството на сградата се Възлага на СМК-гр. Варна, предприятие „Културно-битово строителство“ с бригадир Баю Тодоров и инвеститор Мария Фурнаджиева.

Строителството съвпада с предстоящия XII конгрес на БКП на 30. 01. 1981 г. и строителите обявяват обекта за конгресен. Започва изключително напрегната работа. Първата копка е направена на 19 март 1980г. Сградата започва да извисява ръст над земята през месец ноември, откогато започва и голямата битка. Израстването на блоковете А, Б, В, Г става през зимните месеци при лоши метеорологични условия. В последните месеци в довършителните работи вземат участие много учители, родители, ученици от района, както и доброволни отряди и бригади от населението и специалисти от предприятия в града. В последните дни кипи денонощна работа на обекта. Дадени са над 6600 трудови дни, доброволен труд от населението на района, но дадената дума от строителите е изпълнена.
Обектът е предаден за експлоатация на 29 март 1981 г., с което варненските строители рапортуват за изпълненото си обещание пред ЦК на БКП. С това първо по рода си строителство в страната се поставя началото на индустриалното строителство на училищни сгради в България. Доказано е, че с прилагането на новата съветска технология, училищата в страната ни могат да се предават вместо за 3-4-5 години, само за една година.
С решение на РК на БКП „Възраждане“ вместо преместване на съществуващото училище „Бачо Киро“, учещо като втора смяна в сградата на училище „Добри Чинтулов“, в новата сграда се сформира самостоятелно ново училище с нов учителски и ученически състав.
До започване на новата учебна година, първа за новото училище, след пролетната ваканция до края на учебната година в тяло „В“ учат 12 паралелки в начален курс от училищата „Гео Милев“ и „Митко Палаузов“. По предложение на РНС „Възраждане“ Изпълкомът на ОНС – Варна взема решение новото училище в комплекс „В. Петлешев“, построено по съветска технология и образец, да носи името на видната деятелка на женското движение, изтъкната педагожка, първата жена марксистка в България – Вела Благоева(решение №5 от 17.11.1981г.). До тази дата училището се нарича „руското“, „експерименталното“.